כיצד לבחור גלאי אש לבית?

23 בדצמבר 2014 ביטוח דירה

 

כיום רוב בתי העסק מחויבים בחוק להתקין מערכות גילוי וכיבוי אש, אך אין חוק המחייב אותנו לשמור על חיינו ורכושנו בבית הפרטי שלנו. למעשה, הנושא של מיגון מאש בבית נתון לשיקולנו ובאחריותנו. באופן מפתיע, רובנו חושבים על למגן את הבית שלנו מפני אש, רק לאחר שפורצת שריפה בבית שלנו או של מכרינו, אך אין אנו משקיעים את הזמן והכסף שלנו במערכות כאלה לפני כן. התפקיד העיקרי של מערכת גילוי האש הוא להתריע לנוכחי החלל בו הוא מותקן באמצעות קול או אור. במקרה של אש, הפעולה של גלאי עשן יכולה להיות מצילת חיים וכמובן גם לעזור בלמזער את נזקי השריפה ברכוש.

קיימים מספר סוגים של אמצעי גילוי אש, אשר לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות:

  • גלאי עשן מסוג יוניזציה או גלאי אופטי: גלאי העשן המוכרים ביותר. הגלאים האלה מבוססים על ההנחה שעשן עולה למעלה ולכן הם מותקנים בתקרות של החדרים או בלוחות החשמל. הגלאים הללו מזהים נוכחות של עשן באופן נקודתי באזור שבהם הם מותקנים. מכיוון שמדובר במערכת גילוי עשן פשוטה יחסית מבחינה טכנולוגית, היא גם זולה יחסית. מצד שני, על מנת למגן את הבית כולו בצורה מיטבית, יש צורך בהתקנת גלאים רבים בכל חדרי הבית.
  • גלאי קרן: גלאי עשן הפועלים לפי עיקרון שידור וקליטת קרני לייזר, ויופעלו כאשר עשן חוצה את קרן הלייזר המשוגרת מהגלאי. היתרון המרכזי של הגלאי הזה הוא העובדה שהוא מכסה שטח יחסית גדול (לעומת גלאי נקודתי כמו גלאי אופטי).
  • גלאי חום: גלאי המזהה עלייה בטמפרטורה בחלל שבו הוא מותקן. אלו גלאים אשר מיועדים בעיקר להתקנה במטבחים.
  • גלאי עשן ידניים: גלאים אלו נסמכים על הרגישות האנושית שלנו לזהות עשן. גלאים אלו יחסית זולים, אך אינם מתאימים לרוב לבתים פרטיים אלא לחללים גדולים ומשרדים שבהם נמצאים אנשים רבים לאורך רוב שעות היום.

להלן כמה נקודות חשובות שיוכלו לסייע לכם לבחור את גלאי העשן המתאים לביתכם:

  1. בטיחות: בחרו גלאי עשן שיש להם אישור ממכון התקנים הישראלי.
  2. תקינות: בדקו לפחות פעם בשנה את תקינות הגלאי ואת הנורה המובנית בו.
  3. מיקום: מקמו את גלאי העשן במקומות אסטרטגיים בבית כגון חדרי השינה והסלון והימנעו מהתקנת גלאים במטבח, כדי למנוע אזעקות שווא.
  4. אופן ההתרעה: במידה ומתגוררים בבית אנשים חרשים או כבדי שמיעה, מומלץ לבחור בגלאי עשן המשלבים התראה בקול והתראה באור כמו נוריות סימון.
  5. חייגן אוטומטי: במידה וישנם ילדים המתגוררים בבית מומלץ גם לחבר את מערכת גילוי העשן לחייגן אוטומטי אשר מתקשר לחברת אבטחה או לרשויות כיבוי האש באזור.

אנחנו ממליצים כמובן גם להתייעץ עם מהנדסי כיבוי אש מומחים שיכולים להמליץ לכם כיצד למגן בפני אש את הבית שלכם בצורה הטובה ביותר ועם השקעה כספית מינימלית.

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.