מסחר בבורסה

15 בפברואר 2012 ראשי

האם אפשר להרוויח מהתחום של מסחר בבורסה ?

כמו בכל תחומי חיינו גם כשמדברים על מסחר בבורסה נתקל תמיד בין היתר גם בסקפטיים. אלו שמטילים ספק בכל דבר, שמעלים סימני שאלה בכל תחום ועיקר התהיות שלהם סבות סביב אותו נושא: מה כבר יכול לצאת לי מהתחום של מסחר בבורסה ? מרוויחים מהתחום של מסחר בבורסה בכלל ? ושאלו נוספות דומות.

התשובה שלי אליהם היא בהחלט כן. ניתן להרוויח מהתחום של מסחר בבורסה והרבה. האם כולנו מרווחים כאשר מבצעים מסחר בבורסה ? על כך אני עונה: לא או יותר נכון לא בכל המצבים.

כמו בכל עסק אחר גם בבורסה קיימת מחזוריות של גאות ושפל. כדי להרוויח מכל המצבים בשוק צריכים להיות ברמה הגבוהה ביותר של הסוחרים – נקרא להם השליש העליון. אלו סוחרים מקצוענים או כמעט מקצוענים, שכבר ראו מצבים רבים מאוד בשווקים, בוגרי לפחות משבר אחד בבורסה ויודעים להפיק מסקנות משגיאות המסחר שביצעו על מנת לשפר את התשואות בעתיד.

בשליש האמצעי אנחנו מוצאים את הסוחרים שנמצאים בשלבי הלמידה. הצלחתם היא חלקית. לצד תקופות טובות בבורסה הם עדיין חווים גם תקופות משבר. אלו סוחרים שהתשואות שלהם מדשדשות אך ביום מן הימים – יעברו לאחת משתי הקבוצות הבאות: השליש העליון או שהם יתייאשו בדרך וינטשו את המסחר. בכל מקרה הם יודעים, כמו כולנו, ששנה טובה אחת של מסחר בבורסה (כמו למשל שנת 2009) יכולה לתגמל בתשואות של 10 שנים באפיקים סולידיים אחרים ולכן… יש לאן לשאוף.

בשליש התחתון, נמצאים בשר התותחים של השוק. הסוחרים שאין להם ראיה אסטרטגית, רובם מעולם לא הקדישו זמן ללימוד מעמיק של מסחר בבורסה, הזמן שהם מקדישים לניתוח השווקים מועט ושטחי ולכן התשואות שלהם שליליות. ניתן לומר שאת ההפסדים שלהם קוצרים הסוחרים מהשליש העליון.

מסחר בבורסה הוא לא תחום קל. הוא מצריך שילוב של יכולות התמדה, ניסיון, לימוד וניתוח שאותם לא רוכשים ביום מסחר אחד וגם לא בחודש אחד. יחד עם זאת, כפי שציינתי, שנה טובה אחת בבורסה (כמו למשל שנת 2009) יכולה לתגמל בתשואות של 10 שנים באפיקים סולידיים אחרים ולכן… יש לאן לשאוף, למתמידים מחכה פרס בהחלט מרשים.

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.