מה צריך לדעת לפני שמתקינים מעלית בבניין?

23 בדצמבר 2014 ביטוח דירה

התקנת מעלית בבניינים משותפים הופכת להיות פופולריות ביותר בשנים האחרונות, בשל סיבות שונות כמו שיפור איכות החיים לדיירי הבניין ואף העלאת ערך הדירות בו. כיום קיימות בשוק לא מעט חברות אשר מתמחות בנושא התקנת מעליות בבניינים ובתים פרטיים אשר בוודאי ישמחו להציע לכם את שירותיהן.

שימו לב כי על מנת שתותקן מעלית בדירה, צריכים קודם כל להתקיים שלושה תנאים:

  • קבלת היתר בניה
  • הסכמת 75% מבעלי הדירות שבבניין (או מיופיי הכוח שלהם)
  • התקנת המעלית לא תפגע בצורה מהותית ברכוש המשותף או באחת הדירות שבבניין.

רק במידה ומתקיימים שלושת התנאים הלן במלואם תוכלו להתחיל בהתקשרות עם החברה להתקנת מעליות.

בשוק תוכלו למצוא מעליות מסוגים שונים, ולכן במידה ואתם מעוניינים בהתקנת מעלית בדירה שלכם כדאי שתיקחו בחשבון את הנקודות הבאות:

  1. אילוצים אדריכליים: מבנה הבניין משפיע באופן ישיר על סוג המעלית שתותקן בבניין ועל גודלה.
  2. גובה הבניין: סוגים שונים של מעליות מתאימים לסוגים שונים של בתים. כך למשל, מעלית הידראולית הפועלת באמצעות לחץ שמן מתאימה יותר לבתים נמוכי קומה, לעומת מעלית חשמלית מתאימה יותר לבתים גבוהים יותר.
  3. חדר מכונות: מעלית חשמלית מחייבת הימצאותו של חדר מכונות ולכן חשוב לוודא שישנו חלל בבניין שיכול לשמש כחדר כזה. מעלית הידראולית, לעומת זאת, אינה מצריכה חדר מכונות.
  4. תקנים: חשוב לוודא כי למעלית שאתם בוחרים להתקין יש את תו התקן הישראלי המתאים הדרוש על פי חוק.
  5. גודל המעלית: חשוב לזכור שככל שהמעלית גדולה יותר כך היא מתאימה להעלאת כמות גדולה יותר של אנשים בבת אחת, כמו גם אופניים, עגלות ילדים וכדומה. עם זאת, ככל שהמעלית גדולה יותר, כך כמובן שהעלות שלה גדלה בהתאם.
  6. עלויות אחזקה ותחזוקה: חשוב לזכור כי ההוצאה הראשונית של התקנת המעלית היא רק ההוצאה הראשונה מתוך הוצאות רבות העתידות לבוא באם תתקינו מעלית בביתכם. חשוב לזכור שהימצאותה של מעלית מחייבת תחזוקה נכונה שלה ולכן לעיתים יעדיפו דיירי הבניין לשכור את שירותיה של חברת אחזקת מעליות.
  7. עלויות תיקון ושיפוץ המעלית: לפי תקנות הבטיחות בישראל, יש לבצע בדיקת ביקורת למעלית מידי חצי שנה ואף להקפיד על בדיקות שוטפות של תפקוד המעלית פעם בחודשיים לערך. במקרים של בעיות או תקלות במעלית יש להשתמש בשירותיו של אנשי מקצוע מנוסים ומוסמכים, כמובן.

לסיכום, אנו ממליצים להתייעץ עם גורמים מוסמכים ומנוסים אשר ידעו לומר לכם כיצד לפעול בכל הנוגע להתקנת מעלית בבניין המגורים שלכם כך שתתאים בצורה הטובה ביותר לתנאים הקיימים בבניין. חשוב לזכור שהתקנת מעלית לא רק משפרת את איכות החיים לדיירי הבניין אלא גם יכולה להעלות את ערך הדירה בצורה משמעותית ולכן נחשבת להיות כדאית בעיקר בבתים שבהם יש למעלה מ3 קומות.

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.