מהו פרויקט תמ"א 38?

28 בינואר 2021 ביטוח דירה

מהי תכנית תמ"א 38?

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית שיזמה מדינת ישראל, על מנת לחזק מבנים קיימים שאינם עמידים בפני רעידות אדמה (בניינים וותיקים, או כאלה שנבדקו ונמצאו כלא-עמידים מבחינה הנדסית, ע"פ המפורט בתנאי התוכנית). ע"פ הערכות שונות, קיימים בישראל בניינים רבים העומדים בפני סכנה ממשית במידה וחלילה תתרחש רעידת אדמה חזקה. התוכנית כוללת מספר אפשרויות: חיזוק ועיבוי, והריסה ובניה מחודשת. האפשרות השנייה לוקחת זמן רב יותר, אולם חשוב לדעת כי מתחילת התהליך ועד לסיומו, עוברות לרוב מספר שנים, לעיתים גם שלוש שנים ויותר (לא כולן כוללות בהכרח בנייה, אלא תכנון, המתנה לאישורים ועוד). כדי לקדם את חיזוק המבנים, מדינת ישראל העניקה אפשרות לתמריץ עבור יזמים וחברות בנייה אשר ייקחו חלק בפרויקט.

מה מרוויחים הדיירים?

האפשרות הראשונה היא במילים אחרות, חיזוק ושיפור הבניין עצמו. במקרה זה, בד"כ יקבלו הדיירים דירה גדולה יותר (לרוב יתווסף ממ"ד, לעיתים קרובות גם מרפסת), שטחים משותפים משופרים בבניין ותשתיות חדשות יותר. התמורה לדיירים משתנה מחוזה לחוזה. האפשרות השנייה, כוללת למעשה בנייה של בניין חדש. לכן, הדיירים יקבלו דירה חדשה (מעין דירה מקבלן, אם תרצו) ושירותים שונים הנוגעים לבניין החדש. חשוב לציין שבמקרה כזה, הדיירים יעברו זמנית לדירה אחרת, עד תום הבנייה, בשונה מן האפשרות הראשונה.

מה מרוויח הקבלן ו\או היזם?

ככלל, השאלה היא האם מדובר ביזם וקבלן נפרדים, או שהיזם הוא גם הקבלן. בכל מקרה, רווח חברות בנייה והיזמים נובע מזכויות הבנייה הנוספות בבניין, בעיקר מהדירות החדשות (לצד אלה של הדיירים) הנמכרות.

מדוע שוקלים לבטל את תכנית תמ"א 38?

לביטול תכנית תמ"א 38 יכולות להיות כמה סיבות, נזכיר כאן את חלקן:

  • תכנון נקודתי מדי

מיזם התחדשות עירוניתהעיר היא למעשה מרקם, הבנוי משטחי מגורים, מבני ציבור, שטחים פתוחים ועוד. תכנון מיטבי של המרקם העירוני, צריך להיעשות באמצעות מבט על המרחב כולו, ושיפורו במידת הצורך. תכנית תמ"א 38, נוגעת לבניין בודד, מבלי תכנון מתחמי-שכונתי, או אף יכולת אמיתית לחזות מה יהיה עם הבניין הסמוך בעוד כמה שנים.

  • עומס עירוני

התכנון הנקודתי כאמור, עלול להביא לעומס על התשתיות, למנוע תכנון נכון ויעיל של שטחי ציבור ולפגוע בעתיד אף בפני העיר או הרחוב. המתנגדים בהקשר זה, טוענים שלצד תכנון הבניין, יש להתחשב בצרכי הסביבה ואף השכונה או האוזר בו הוא נמצא – לטווח הקצר והארוך.

האם המטרה הושגה?

המטרה של תכנית תמ"א 38 הייתה לחזק בניינים שאינם מוגנים מפני רעידות אדמה. החיזוק הזה נדרש במיוחד בשכונות וותיקות ובבניינים ישנים מאוד, בהם חיה פעמים רבות אוכלוסייה מבוגרת, או בעלת מעמד סוציו-אקונומי יחסית נמוך. לצד הבניינים שחוזקו, שופצו ושוקמו, נראה כי עדיין קיימים אזורים שלמים בהם התוכנית טרם החלה, גם לאחר השנים הרבות בהן היא פועלת בישראל.

 

מרחבי הרשת:

חדש ! גלקסי S22

גלקסי S22 פלוס

גלקסי S22 אולטרה

דקלה לוי – תכנון מעבדות

 

 

 

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.