המחיר הכלכלי של שימוש בחיתולי מבוגרים

14 בינואר 2015 ביטוח בריאות

השימוש בחיתולים למבוגרים, גם אם הוא זמני מתגלה, פעמים רבות כקשה להתמודדות רגשית, פיסית וכלכלית. מגוון בעיות בריאותיות, עלולות לגרום לצורך בחיתולים למבוגרים כמו למשל חוסר שליטה בסוגרים, טראומות לאיזור למשל לאחר ניתוחים, או מחלות נוירולוגיות וכרוניות. במהלך האשפוז בבית החולים, מסופקים החיתולים למבוגרים, כמו יתר צורכי המטופל ללא עלות נוספת, אולם כאשר הוא משוחרר להמשך טיפול בביתו, הוא עלול למצוא עצמו מול קושי חדש ומורכב.

 

מכיוון שהשימוש בחיתולים למבוגרים נעשה לצרכים בריאותיים ונועד על מנת לסייע ולהגן על המבוגר, ולשפר את איכות חייו ולשמור על כבודו, יש לדאוג לעזרים אלו בכמויות הנדרשות, למרות המחיר הכלכלי שנלווה להם. תחלופה לא נאותה או מספיקה של חיתולים למבוגרים עלולה להזיק לעור העדין בלאו הכי, ואף לגרום לזיהומים.

 

הדרישה לחיתולים למבוגרים

מצבים רפואיים שונים הגורמים לבריחת שתן או בריחת צואה, לעתים קרובות, דורשים חיתולים למבוגרים או מוצרים דומים .אנשים אשר רתוקים לכיסאות גלגלים או למיטה, גם אם הם שולטים על פעילויות המעיים והשתן, עלולים להידרש לחיתולים, מחוסר נגישות לשירותים. ליקויים קוגניטיביים, כגון דמנציה, עלולים גם הם להיות מצבי תלות, מכיוון שהמטופלים עלולים שלא לזהות את הצורך להגיע לשירותים.

מוצרי הספיגה מגיעים במגוון רחב של סוגים עם יכולות וגדלים שונים. חיתולים מיוחדים נדרשים לשחייה או לטיפולים בריכה. אלה ידועים כחיתולים לשחייה ומיועדים בעיקר למניעת בריחת צואה. עם זאת, הם גם יכולים להיות שימושיים עבור מניעת בריחת שתן זמנית, בכדי לשמור על כבוד המטופל בעת העברה מהחדר לבריכה. ישנם עוד מוצרים רבים, בעלי מאפיינים מיוחדים, כמו מוצרים מבד נמתח, המאפשרים כוונון להתאמה הדוקה. ישנם מוצרים הניתנים לכביסה ולשימוש חוזר.

 

כיסוי בטיחותי בשימוש חיתולי מבוגרים

ישנם מספר נסיבות שבהן עשוי המטופל ליהנות מהחזר על חיתולי המבוגרים באמצעות תכניות ביטוח בריאות (ציבוריות ופרטיות). אולם מכיוון שהחוקים והתקנות משתנות באופן תדיר, תמיד כדאי לבדוק ישירות עם סוכנות הביטוח. ההמלצה היא לבדוק נושא זה לפחות פעם בשנה בכדי לגלות אם היו שינויים בהנחיות הכיסוי לכל תכנית. כמו כן, אבחנתו של הרופא תהיה גם היא קריטית להשגת הכיסוי הנכסף.

 

בדרך כלל, לא יהיה כיסוי בטיחותי כאשר השימוש ברפידות או חיתולים למבוגרים נעשה לשימוש אישי, כמו למשל לאחר בעיות זמניות ואף כרוניות, אשר לא דורשות אשפוז, טיפול או מעקב נוסף. עם זאת, אם האדם הופך לחולה אשר נדרש לאשפוז ביתי, המלווה בטיפול סיעודי מוסמך, יוכל החולה לקבל לפעמים כיסוי מוגבל לאספקת חיתולים למבוגרים כנגד בריחת שתן. בבית חולים או במתקן סיעודי מיומן, כיסוי ביטוח הבריאות יכלול גם את אספקת החיתולים כמו גם שירותים ועזרים אחרים נדרשים.

 

סיכום המאמר: המחיר הכלכלי של השימוש בחיתולים למבוגרים עלול להיות קשה. בכדי לסייע ברכישת החיתולים, ההמלצה היא להתייעץ עם סוכני הביטוח הרלוונטיים.

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.