ביטוח משכנתא מהו

25 באפריל 2013 ביטוח משכנתא

ביטוח משכנתא הינו תחום שנהיה פופולרי במיוחד, על אחת כמה וכמה בתקופה האחרונה, בה מחירי הדירות אינם יציבים וקיימות תנודות רבות בעלויות השונות. אנשים רבים ממהרים לרכוש נכס דווקא עכשיו, לפני שהמחיר ימשיך לטפס בקביעות, ואחד המושגים שבהם נתקלים הוא ביטוח משכנתא. בטח שמעתם שמדובר בנושא שילווה אתכם לכל אורך ההלוואה, ומדובר בתשלום חודשי לא זניח, אז למה לא להבין מעט יותר בנושא הזה?

כאן אנו נכנסים לתמונה – ומנסים לשפוך קצת אור על המושג. קריאה מהנה!

במה מדובר בעצם?

הבנק ניצב בפני מצב בו הוא נדרש להעניק סכום גדול לאדם זר, מבלי יכולת לדעת אם האדם יחזיר את ההלוואה בעצם או לא. נכון, במעמד בקשת המשכנתא מגישים מסמכים רבים ועוברים תהליך לא קצר של אישור – אך הבנק מנסה להגן על עצמו מפני מצבים בלתי צפויים בהם, לכאורה, לא תהיה סיבה ללוקח ההלוואה להמשיך לשלמה.

למעשה, המונח "ביטוח משכנתא" כולל בתוכו שני מושגים: ביטוח נכס וביטוח חיים. ביטוח נכס – כשמו כן הוא – מבטח את שלמות המבנה. במידה והמבנה עצמו ניזוק, מסיבה כזאת או אחרת, הבנק זוכה לפיצוי. אם זוג רוכש בית מכספי הבנק, וכתוצאה מרעידת אדמה לדוגמא המבנה ניזוק – הזוג מבחינתו לא מעוניין להמשיך לשלם על מבנה שאין ברשותם עוד. כאן נכנס הביטוח לתפקיד: במידה והמבנה נפגע כתוצאה מאחד הסעיפים המסוכמים, חברת הביטוח מפצה את הבנק ופוטרת את הזוג מהמשך התשלום.

על אותו משקל, ביטוח החיים הכלול בביטוח המשכנתא מגן על אינטרס הבנק במקרה של פטירת הלווה. במקרה כזה, ברור שלא ניתן להמשיך ולשלם את ההלוואה, וחברת הביטוח מפצה את הבנק. כפועל יוצא מכך, במקרים רבים, בן הזוג השורד יורש את הדירה, דבר המהווה סוג של נחמה.

מה המצב היום

כיום, ניתנת ללווה אפשרות לבחור את החברה שתעניק לו את שירות ביטוח המשכנתא. כחלק מהתהליך עצמו, הבנק לרוב ימליץ על חברה מטעמו, והלווה זכאי לבצע השוואת מחירים וסקר שוק ולראות מהי ההצעה הטובה ביותר שיוכל לקבל – מבחינת סעיפי כיסוי וכמובן מחיר.

אין צורך לדאוג – לרוב מדובר בסכום של כמה עשרות שקלים, לכל היותר מעט יותר ממאה שקלים – וקל לחשב סכום זה במסגרת החזר ההלוואה הקבוע. לא מדובר בהוצאה הגדולה ביותר בעת רכישת דירה, וקיים מקום רב לביצוע השוואות שונות לפני שחותמים.

בהצלחה ברכישת הנכס!

הכותב הוא דן קצ'נובסקי, מנכ"ל חברת נטו משכנתאות המעניקה שירותי ייעוץ משכנתא ברמה מקצועית גבוהה.

לפרטים אודות זכיינות

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.