ביטוח משכנתא – מהו ולשם מה צריך אותו?

23 במרץ 2011 ביטוח משכנתא

משבחרתם את המשכנתא הרצויה לכם, מחייב אתכם הבנק ברכישת ביטוח משכנתא. ביטוח משכנתא מתייחס לשני היבטים שונים: ביטוח חיים וביטוח נכס. בעת רכישת הדירה, מתבצע תהליך השקעה לטווח ארוך (שלא כמו השקעות לטווחים קצרים, משכנתא מתייחסת לעשרות שנים). ביטוח החיים ("ביטוח ריסק") במסגרת ביטוח משכנתא איננו ביטוח החיים הרגיל, שאנו מכירים.


תפקידו המרכזי להבטיח ליורשיו העתידיים של רוכש המשכנתא, כי לאחר מותו, לא יאלצו לשלם הם עצמם את יתרת המשכנתא.

 

ביטוח החיים כחלק מביטוח המשכנתא, הינו הכרחי ומומלץ במיוחד. ביטוח משכנתא מתייחס גם להיבט נוסף, לנכס עצמו ולכן מבקש גם ביטוח נכס. חלק זה של ביטוח משכנתא נועד לכסות נזקים עתידיים בנכס. חשוב במיוחד, בעת בחירת ביטוח משכנתא לוודא מהם הנזקים, אותם מכסה ביטוח הנכס (כמו למשל, צנרת וכדומה), ולכן, בעת בחירתו של ביטוח משכנתא, כדאי לבדוק היטב את התנאים המוצעים ולהשוות בין הגורמים המציעים אותם.

ביטוח משכנתא – מה חשוב לדעת לפני הבחירה

ביטוח משכנתא מוצע על ידי בנקים רבים וכן גם על ידי חברות הביטוח עצמן. קיימת תחרות גדולה בשוק הביטוחים ומודעות גבוהה לנושא. ולכן, משהחלטתם לבחור ביטוח משכנתא, ערכו "סקרי שוק". השוו בין החברות והבנקים ובין הפוליסות עצמן. חשוב להתאים ביטוח משכנתא לנכס עצמו, לצרכיו. אמנם, ביטוח החיים, שבמסגרתו של ביטוח משכנתא, אחיד בין כל האפשרויות המוצעות, אך ביטוח נכס שונה מבנק לבנק, מחברה לחברה ולכן מומלץ לוודא מהם הנזקים אליהם מתייחס וכדומה (חשוב במיוחד, כשמדובר ברכישת דירה מיד שנייה או דירה ישנה מאד). ואם בדירות יד שנייה עסקינן, נקודה חשובה נוספת שכדאי לכם לדעת, במסגרת ביטוח משכנתא, בכל הקשור לביטוח נכס, סכום הכיסוי הינו קבוע (אלמלא נקבע ע"י שמאי אחרת).

ביטוח משכנתא – סעיפים חשובים בביטוח

ביטוח משכנתא מתייחס לגילו של הלווה, מצבו הבריאותי וכדומה. במקביל, ישנה התייחסות לשוויו של הנכס ומצבו. ביטוח החיים, במסגרת ביטוח המשכנתא, תפקידו לכסות את הבנק והלווים, במידה ואחד מהם או שניהם הלכו לעולמם, חלילה. במידה וכן, מופעל הביטוח וחברת הביטוח היא זו שאחראית בתשלום יתרת המשכנתא והלווה החי או יורשיו, יהיו פתורים מיתרת תשלומים זו והנכס יעבור לידיהם. סעיף חשוב נוסף, מתייחס לאובדן כושר עבודה. במקרה והלווה איבד את יכולת עבודתו בגין מחלה או תאונה ולכן איננו מסוגל לשלם את יתרת תשלומי המשכנתא, חברת הביטוח היא זו המשלמת את התשלומים הנותרים, והלווה פטור מכך.

ביטוח משכנתא – לשים לב לפני החתימה

מכיוון שמשכנתא וגם ביטוח משכנתא הינם צעד רציני וחשוב, כדאי לשים לב לכמה נקודות לפני החתימה או בעת ההשוואה בין הבנקים או החברות, המציעים אותה. למשל, מהי הפרמיה החודשית שתידרשו לשלם במסגרת הביטוח ואיזה כיסוי ביטוח מעניק לכם הביטוח עצמו. בנוסף, במידה ואתם בני זוג, הרוכשים דירה, ודאו כי ביטוח החיים, שנעשה במסגרתו של ביטוח המשכנתא, רשום על ידי שני בני הזוג. במידה וחלילה אחד מהם ילך לעולמו, תישא על עצמה חברת הביטוח את יתרת התשלומים ולא בן הזוג הנותר. וחשוב מכל, אל תחששו להשוות בין הביטוחים המוצעים, לשאול שאלות ולבדוק היטב בטרם חתימתכם.

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.