ביטוח משכנתא


מהו ביטוח משכנתא, מהם מרכיביו, אילו מקרים הוא בא לכסות וממי אפשר וכדאי לרכוש ביטוחי משכנתא ביטוח משכנתא הינו מושג המתייחס לשני ביטוחים שונים אותם אנו מחוייבים לרכוש בעת לקיחת משכנתא ותכליתם להבטיח את יכולת החזר ההלוואה לבנק. חשוב לזכור שמטרתו העיקרית של ביטוח משכנתא הינה להבטיח את הבנק נותן המשכנתא ורק לאחר מכן את הלווה.

כולל איפוא ביטוח חיים ללוקחי ההלוואה שמטרתו להבטיח את המשך תשלומי החזר המשכנתא לבנק במקרה של מות הלווה וכן ביטוח מבנה שבא להבטיח את שמירת ערך הנכס המהווה פיקדון להלוואה, במקרים של פגיעות ונזקים.

עד לפני כעשור נהוג היה לעשות ביטוח משכנתא, על שני חלקיו, דרך הבנק ממנו נלקחה ההלוואה כחלק מתהליך פתיחת תיק המשכנתא. כיום, יכולים לווי המשכנתאות לבחור בספקי ביטוח משכנתא כרצונם בעת לקיחת ההלוואה וכן להעביר את ביטוח המשכנתא מהבנק לחברות הביטוח ומחברת ביטוח אחת למשנה בהמשך. פערי המחירים בין ספקי הביטוח השונים משמעותיים מאוד ויכולים להסתכם בעשרות אלפי שקלים במשך אורך חיי ההלוואה. ברוב המקרים ביטוח משכנתא דרך הבנק יהיה יקר יותר באופן משמעותי מביטוח משכנתא שנרכש ישירות מחברת ביטוח. במקרים של ביטוח שלא באמצעות הבנק המלווה סכומי הפוליסות חייבים באישור הבנק.

ביטוח משכנתא - מרכיבים

ביטוח חיים הנעשה לצורך משכנתא נועד להבטיח כי המשכנתא תפרע במקרה מוות של אחד או יותר מהלווים. ביטוח חיים המהווה ביטוח משכנתא אינו תחליף לביטוח חיים פרטי מאחר והכספים המשולמים דרכו אינם מועברים למוטבים אלא לבנק. סכום הביטוח הינו גובה ההלוואה ויש לעדכנו במשך השנים עם ירידת יתרת ההלוואה.

ביטוח מבנה נועד לשמור על ערכו של המבנה או הדירה המשועבדים לבנק כנגד ההלוואה. הסכום נקבע על פי הערכת שמאי אך הבנק רשאי להגדילו עד לגבוה ההלוואה מאחר וסכום זה מהווה ערובה לתשלום ההלוואה במקרה של נזק לנכס. ביטוח נכס מקנה יתרון גם ללווה מאחר והוא מכסה נזקים, כדוגמת נזקי צנרת, העלולים לקרות לבית. ביטוח נכס הנעשה במסגרת ביטוח משכנתא אינו מכסה נזקים הנגרמים מפעולת טרור ומלחמה המכוסים על ידי מס רכוש.

אם החלטתם לקחת משכנתא, יהיה עליכם לבטח אותה. זוהי דרכו של הבנק להכין את עצמו לכל צרה שתבוא (בתקווה כמובן שלא תבוא). בכדי להגן על עצמו, יבקש מכם הבנק לבצע שני ביטוחים –  הביטוח הראשון הינו ביטוח חיים והביטוח השני הינו ביטוח נכס.              

 ביטוח משכנתא מהווה חלק בלתי נפרד מהלוואת המשכנתא והוא תנאי הכרחי לקבלתה. לימוד פרטים חשובים ורלוונטיים על אודותיה עשוי לחסוך לכם כסף רב, היות שההפרשים בין ההצעות של ביטוח המשכנתא שעשויים להציע לכם הגורמים המבצעים אותה עשויים להצטבר, במשך השנים, לסכומים שייאמדו בעשרות אלפי שקלים.

אם אתם נמצאים בעיצומו של תהליך חתימה על הלוואת משכנתא לצורך רכישת בית, ודאי נתקלתם כבר בצורך לרכוש ביטוח משכנתא, המורכב מביטוח חיים וביטוח מבנה. כמובן שמתוקף צרכנות נבונה, נרצה להגיע למצב בו התנאים שנקבל הם הטובים ביותר, והתמורה לכסף היא אופטימלית. לכן, בחרנו לציין עבורכם מספר סעיפים שיש לבחון בעת ביצוע סקרי השוק, על […]

ביטוח משכנתא הינו תחום שנהיה פופולרי במיוחד, על אחת כמה וכמה בתקופה האחרונה, בה מחירי הדירות אינם יציבים וקיימות תנודות רבות בעלויות השונות. אנשים רבים ממהרים לרכוש נכס דווקא עכשיו, לפני שהמחיר ימשיך לטפס בקביעות, ואחד המושגים שבהם נתקלים הוא ביטוח משכנתא. בטח שמעתם שמדובר בנושא שילווה אתכם לכל אורך ההלוואה, ומדובר בתשלום חודשי לא […]

כפי שיודעים בעלי משכנתא מבינינו, מדובר בהלוואה שנלקחת אל מול שיעבוד של נכס: דירה, בית צמוד קרקע, או כל מבנה אחר (חנות, עסק וכיו"ב). לאור העובדה שהמשכנתא נלקחת בעבור קניית אותו הנכס (בד"כ) הרי שגם אנו וגם הגוף המלווה, נרצה להבטיח את עצמנו במקרה של נזק או הרס. לצורך העניין – ביטוח נכס הפך לחלק […]

משבחרתם את המשכנתא הרצויה לכם, מחייב אתכם הבנק ברכישת ביטוח משכנתא. ביטוח משכנתא מתייחס לשני היבטים שונים: ביטוח חיים וביטוח נכס. בעת רכישת הדירה, מתבצע תהליך השקעה לטווח ארוך (שלא כמו השקעות לטווחים קצרים, משכנתא מתייחסת לעשרות שנים). ביטוח החיים ("ביטוח ריסק") במסגרת ביטוח משכנתא איננו ביטוח החיים הרגיל, שאנו מכירים.

באחריותו המלאה של המשתמש לבצע בדיקות והשוואות נוספות ולקבל יעוץ מקצועי מתאים, במידת הצורך.מוסכם בזאת, כי ביחס למבצעים ו/או פרסומים עסקיים ככל שיהיו, אין באמור בהם משום יעוץ ו/או המלצה ו/או מתן חוות דעת.